Dwór szlachecki od kuchni

Opublikowano 24 maja 2023, 05:01

24 maja 2023 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej na lekcję muzealną pt. ”Dwór szlachecki od kuchni” oraz spacer po skansenie. Dzieci dowiedziały się, jakie dania gościły na stołach szlacheckich w dawnej Polsce i jak ogromną obfitością zadziwiały uczty szlacheckie.

W czasie zajęć w dworskiej kuchni dzieci poznały najwybitniejsze nazwiska osiemnasto i dziewiętnastowiecznej kuchni i najbardziej intrygujące pojęcia kulinarne. Zdając egzamin na kuchcika, musiały odgadnąć nazwy najważniejszych narzędzi wykorzystywanych do przygotowania posiłku. Uczniowie mogli zapoznać się także z recepturami na najdziwniejsze potrawy staropolskie takie, jak: arkas, blemas, brunele, figatel, dragant; a na koniec na podstawie zapachu rozróżnić staropolskie przyprawy i korzenie. Mamy nadzieję, że ten wyjazd był udanym wstępem do pierwszych samodzielnych kroków w kuchni, które już niebawem razem z Kołem Gospodyń Wiejskich „Wilczanie”.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu „ We dworze i w chałupie”, którego fundatorem jest Regionalna Fundacja Rozwoju „Serce” w Kolbuszowej. Dziękujemy Panu Wójtowi za nieodpłatne udostępnienie busa.