2023 – Rok Wisławy Szymborskiej

Opublikowano 8 marca 2023, 05:34

8 marca uczciliśmy pamięć naszej znakomitej poetki, laureatki literackiej nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej. Prostota, wyjątkowa mądrość i ponadczasowość poezji Szymborskiej została doceniona przez szwedzką akademię w 1996 roku. 1 lutego 2023 r. przypadała 100 rocznica urodzin noblistki, dlatego senat RP poświęcił rok 2023 właśnie tej autorce. Z tej okazji grupka dziewcząt przygotowała wzruszający i pouczający montaż słowno – muzyczny pt. „Nic dwa razy się nie zdarza”. Uczniowie klas 3 – 8 mogli wysłuchać wierszy poetki o ojczyźnie, nienawiści, miłości oraz pięknych piosenek: „Hymn – smutno mi, Boże”, „Psalm dla ciebie” i „Nic dwa razy”. Utwory powinny być bliskie młodzieży, gdyż dwa z nich śpiewa popularna ostatnio młoda wokalistka, Sanah. Wspomnienia i anegdoty o Wisławie Szymborskiej pochodziły z książki „Nic zwyczajnego” Michała Rusinka, który pełnił funkcję sekretarza poetki aż do jej śmierci. W rolę Wisławy Szymborskiej wcieliła się Wiktoria Grębosz z kl. VIII, fragmenty książki „Nic zwyczajnego” (można wypożyczyć z biblioteki szkolnej!) czytała Karina Gurdak z kl. VIII, pieśni śpiewały: Zuzanna Klecha z kl. V, Zuzanna Kowal z kl. VI oraz Nikola Wdowiak z kl. VI. Oprawę muzyczną stanowiły cudowne utwory Marka Grechuty „Pamięci wierszy” i „Pewność”. Pamiętajmy o naszej literaturze, szanujmy ją, uczmy się jej na pamięć!

Miłym dodatkiem na zakończenie uroczystości były sympatyczne życzenia z okazji Dnia Kobiet od naszych mężczyzn (w ich imieniu zabrali głos Bartosz Płaza i Krzysztof Kowal) dla wszystkich pań, młodszych i tych 18+. Piękny storczyk, który został symbolicznie wręczony pani dyrektor, będzie ozdobą górnego korytarza. Dziękujemy panom za tę miłą niespodziankę!