„Ballady i romanse” czyli o Narodowym Czytaniu słów kilka

Opublikowano 3 września 2022, 03:20

W piątkowy poranek, 2 września 2022r., odbyła się pierwsza szkolna uroczystość. Przed głównym wejściem do szkoły zebrali się zaproszeni goście oraz wszyscy uczniowie i nauczyciele, aby wysłuchać powstałych 200 lat temu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie 2022” poświęcona była utworom, których wydanie stanowi początek romantyzmu w Polsce. Jako pierwsi swoimi umiejętnościami interpretacyjnymi mogli pochwalić się: pani sekretarz Genowefa Dębiak (narrator), pan wójt Józef Tęcza (Twardowski), pan Stanisław Kubiś kierownik ŚDS w Spiach (Mefistofeles), którzy odczytali balladę „Pani Twardowska”. Następnie, również z podziałem na role, zaprezentowali się uczniowie klasy VI (Zuzanna Kowal, Nikola Wdowiak, Kinga Wyka, Hubert Bańka, Tomasz Rębisz) w balladzie „Powrót taty”. Jako trzecie, w imieniu rodziców, wystąpiły panie: Dorota Masłowska i Katarzyna Bańka, które zmierzyły się z utworem „Świteź”. W krótkiej przerwie Zuzanna Klecha, uczennica klasy V, wystąpiła z piosenką „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi” opartą na wierszu Juliusza Słowackiego w aranżacji Marka Grechuty. Druga część spotkania poświęcona była bardziej mrocznym utworom – „Świteziance” i balladzie „Lilije”. Teksty interpretowały szkolne polonistki panie: Elżbieta Tęcza, Maria Szwed i Barbara Matejek. Tę czytelniczą sztafetę słuchacze nagradzali gromkimi brawami. Uroczystościom towarzyszyły: wystawka książek, płyt i broszur pt. „Romantyzm polski”; akcja „Na przerwie w bibliotece” oraz okolicznościowe plakietki z wizerunkiem naszego wieszcza i nazwą akcji. Wszyscy chętni mogli również przybić sobie w zeszytach specjalną pamiątkową pieczątkę, którą szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w ramach promocji tego ciekawego wydarzenia artystycznego. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, poświęcony czas, który stanowił odskocznię od nawału codziennych, żmudnych obowiązków; uczniom za chwilę skupienia i refleksji nad tajemniczą aurą ballad.