„Narodowe Czytanie 2023” za nami

Opublikowano 9 września 2023, 10:26

8 września 2023 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole coroczną akcję pn. „Narodowe Czytanie” promującą czytelnictwo i dorobek polskiej literatury. Lekturą tegorocznej edycji była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem zawierająca odwołania historyczne i przedstawiająca bogatą nadniemeńską przyrodę.

Wydarzenie to rozpoczęło się od poloneza w wykonaniu uczniów klasy V, którzy zaprezentowali się w pięknych nawiązujący do epoki strojach, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Następnie zebrani przed szkołą zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i rodzice wysłuchali fragmentu powieści przedstawiającego wyprawę łodzią Jana i Justyny do grobu poległych powstańców. Poszczególne części tego fragmentu czytali: pan wójt Józef Tęcza, pani sekretarz Genowefa Dębiak, pan Stanisław Kubiś, kierownik ŚDS w Spiach, pani Bogumiła Kosiorowska, dyrektor SCK w Dzikowcu, pani Grażyna Białas, przewodnicząca KGW „Wilczanie”, w imieniu rodziców – panie: Sylwia Wijata-Skóraś, Iwona Sudoł, uczniowie – Milena Kopeć, Kinga Wyka.

Po krótkiej przerwie uczennice klasy VII Zuzanna Kowal i Nikola Wdowiak wykonały piosenkę „Marsz, marsz Polonia”. W drugiej części spotkania została przeczytana legenda o Janie i Cecylii Bohatyrowiczach w interpretacji nauczycieli: p. Elżbiety Tęczy, p. Grażyny Tokarz i p. Marii Szwed oraz przewodniczącej Rady Rodziców, pani Elżbiety Sudoł.

Wszyscy chętni mogli przybić sobie w przyniesionych książkach lub zeszytach specjalną pamiątkową pieczątkę, którą szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w ramach promocji tego ciekawego wydarzenia artystycznego.

Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, uczniom za skupienie i uwagę, pracownikom szkoły za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.