Wycieczka do Rymanowa, Bobrki i Żarnowca

Opublikowano 5 czerwca 2022, 05:03

3 czerwca 2022 roku uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Huty Szkła w Rymanowie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, zorganizowanej w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”.

Zwiedzanie rozpoczęto od artystycznej Huty Szkła w Rymanowie. Właściciel huty w ciekawy sposób opowiadał o powstaniu miejsca. Uczniowie poznali „na żywo” sztukę wytopu szkła i tworzenia z niego naczyń i innych przedmiotów.

Obejrzenie ekspozycji prezentujących niezwykłe, artystyczne szklane wyroby, zwiedzenie sklepu z interesująca wystawa prac, pozwoliło uczniom zapoznać się ze szklaną tradycją tego miejsca.

Następnie szkolni turyści udali się do zwiedzania Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, gdzie w otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki. Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedział o historii przemysłu naftowego oraz o wielkim Polaku – Ignacym Łukasiewiczu. Po spacerze pięknymi alejkami leśnymi, zwiedzaliśmy kopankę Wiktor, kopankę Franek, kopankę Janina, obejrzeliśmy urządzenia wiertnicze oraz obelisk upamiętniający założenie kopalni w Bóbrce. W kopance Franek zobaczyliśmy bulgocący olej skalny, czyli ropę naftową w naturalnej postaci. Naszą wyprawę wieńczyła wizyta w domu Ignacego Łukasiewicza, gdzie zobaczyliśmy ekspozycję lamp naftowych oraz interaktywną aptekę z XIX w. Wzięliśmy udział w eksperymencie przeprowadzonym przez wirtualnego Łukasiewicza zakończonym wybuchem.

Z Bóbrki udaliśmy się do Żarnowca, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć wnętrza dworku, w którym przez 7 lat mieszkała i pracowała słynna polska poetka i pisarka Maria Konopnicka. Duże wrażenie na uczniach zrobiło oryginalne wyposażenie wnętrz, które zachowało się do dzisiaj oraz osobiste przedmioty, którymi posługiwała się poetka w życiu codziennym.

Na tym zakończyliśmy zwiedzanie, ale wrażenia z wycieczki zachowamy na długo w pamięci.